Barnes .308 Diameter 110 Grain Polymer Tip TAC-TX 50 Count Bullets
SKU: BAR30321$40.95
Barnes .308 / 30 300 AAC Blackout/ 300 Whisper 110 Grain Tactical Tipped X Flat Base Bullet (50)
In Stock
Description
Barnes .308 / 30 300 AAC Blackout/ 300 Whisper 110 Grain Tactical Tipped X Flat Base Bullet (50)
WARNING:Â This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to – www.P65Warnings.ca.gov.
Additional information
| Weight | 0.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 in |
| Brand | |
| Caliber/Gauge | |
| Type | Hunting |
| Bullet Type | |
| Country of Origin | USA |
| G1 Ballistic Coefficient | 0.289 |
| Lead Free | Yes |
| Product Model | TAC-TX |
| Quantity | |
| Sectional Density | 0.166 |
| Diameter | 0.308 |
| Grain Weight | |
| Caliber | 30 Caliber, 7.62mm |
| Pack Config | Box |
Related products
-

Cheddite 209 Shotshell Primer (1000)
$63.95Rated 4.87 out of 5102Out of stock
Out of stock
Read more -

Federal Small Pistol Primers #100 Box of 1000
$89.95Rated 4.89 out of 596In Stock
Add to cart -

Alliant Promo Smokeless Powder 8 lb
$324.95Rated 4.94 out of 548Out of stock
Out of stock
Read more -

CCI #11 Percussion Caps (1000)
$107.95Rated 4.91 out of 543In Stock
Add to cart
Review & Questions Summary
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
5.00 of 5
Reviewed by 1 People
Write a review Cancel reply


Scott Bratt –
The best 300 BO bullet for hunting that you can buy, in my opinion. I just wish they weren’t so hard to find these days.
Scott Bratt –