Barnes .323 Diameter 160 Grain Polymer Tip TTSX 50 Count Bullets
SKU: BAR30400$46.95
In Stock
Description
Barnes .323 / 8mm 160 Grain Tipped Triple-Shock X Boat Tail Bullet (50)
WARNING: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to – www.P65Warnings.ca.gov.
Additional information
| Weight | 1.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 in |
| Brand | |
| Caliber/Gauge | |
| Type | Hunting |
| Bullet Type | |
| Country of Origin | USA |
| G1 Ballistic Coefficient | 0.4 |
| Lead Free | Yes |
| Product Model | TTSX |
| Quantity | |
| Sectional Density | 0.219 |
| Diameter | 0.323 |
| Grain Weight | |
| Caliber | 323 Caliber, 8mm |
| Pack Config | Box |
Related products
-
Sale!

CCI Large Rifle Magnum Primers #250 Box of 1000
Rated 4.93 out of 543$94.95Original price was: $94.95.$57.50Current price is: $57.50.In Stock
Add to cart -
Sale!

Federal Small Pistol Primers #100 Box of 1000
Rated 4.89 out of 596$89.95Original price was: $89.95.$64.95Current price is: $64.95.In Stock
Add to cart -
Sale!

CCI Small Rifle NATO-Spec Military Primers #41 Box of 1000
Rated 5.00 out of 515$110.95Original price was: $110.95.$99.95Current price is: $99.95.In Stock
Add to cart -

CCI Small Rifle Magnum Primers #450 Box of 1000
$88.95Rated 4.94 out of 590Out of stock
Out of stock
Read more
Review & Questions Summary
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
5.00 of 5
Reviewed by 1 People
Write a review Cancel reply


ALBERT S. (verified owner) –
Arrived quick too
ALBERT S. (verified owner) –