Hornady Ammunition 9mm Luger 115 Grain MonoFlex Polymer Tip 25 Count
SKU: HOR90281$37.95
Quantity Limit of 10
In Stock
Hornady Handgun Hunter® ammunition is built around a bullet as rough and rugged as the conditions and game demand. The MonoFlex® handgun projectile is manufactured with a tough copper alloy that achieves deep penetration and 95% weight retention. Bullet expansion across a range of velocities is aided with an elastomer material added to the bullet’s open cavity. Upon impact, the elastomer compresses, then pushes out and causes the bullet to expand faster than a standard hollow point design.
Combined with premium cases, primers and propellants, Handgun Hunter® ammunition benefits from years of producing hard‑hitting GMX® and MonoFlex® rifle bullets to introduce a handgun version that lives up to our reputation.
| Weight | 0.746 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 2.5 × 2.5 in |
| Brand | |
| Primer | Boxer |
| Case Type | |
| Muzzle Velocity (FPS) | 1100 |
| Quantity | |
| Country of Origin | USA |
| Muzzle Energy | 309 |
| Pack Config | Box |
| Bullet Model | Monoflex |
| Reloadable | Yes |
| Bullet Type | |
| Product Model | Handgun Hunter |
| Cartridge | 9mm Luger |
| G1 Ballistic Coefficient | 0.135 |
| Lead Free | No |
| Corrosive | No |
| Bullet Weight | 115 Grains |
| Grain Weight |
There are no reviews yet.





