Barnes .308 Diameter 110 Grain Polymer Tip TTSX 50 Count Bullets
SKU: BAR30362$40.95
In Stock
Description
Barnes .308 / 30 110 Grain Tipped Triple-Shock X Flat Base Bullet (50)
WARNING: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to – www.P65Warnings.ca.gov.
Additional information
| Weight | 0.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 in |
| Brand | |
| Grain Weight | |
| Type | Hunting |
| Bullet Type | |
| Country of Origin | USA |
| G1 Ballistic Coefficient | 0.264 |
| Lead Free | Yes |
| Product Model | TTSX |
| Quantity | |
| Sectional Density | 0.166 |
| Caliber/Gauge | |
| Diameter | 0.308 |
| Caliber | 30 Caliber, 7.62mm |
| Pack Config | Box |
Related products
-
Sale!

CCI Large Rifle Magnum Primers #250 Box of 1000
Rated 4.93 out of 543$94.95Original price was: $94.95.$57.50Current price is: $57.50.In Stock
Add to cart -
Sale!

Federal Large Pistol Magnum Primers #155 Box of 1000
Rated 5.00 out of 514$98.95Original price was: $98.95.$68.95Current price is: $68.95.In Stock
Add to cart -

CCI #10 Percussion Caps (1000)
$119.95Rated 4.50 out of 512In Stock
Add to cart -
Sale!

Federal Small Pistol Primers #100 Box of 1000
Rated 4.89 out of 596$89.95Original price was: $89.95.$64.95Current price is: $64.95.In Stock
Add to cart
Review & Questions Summary
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
5.00 of 5
Reviewed by 1 People
Write a review Cancel reply


Anonymous (verified owner) –
The best company I have found to do business with for reloading components. I hope the foreigners don’t buy them out!
Anonymous (verified owner) –