Barnes .308 Diameter 190 Grain Polymer Tip LRX 50 Count Bullets
SKU: BAR30377$52.95
Barnes .308 / 30 190 Grain Long Range X Bullet Boat Tail Bullet (50)
In Stock
Barnes .308 / 30 190 Grain Long Range X Bullet Boat Tail Bullet (50)
WARNING:Â This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to – www.P65Warnings.ca.gov.
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 in |
| Brand | |
| Grain Weight | |
| Type | Hunting |
| Bullet Type | |
| Country of Origin | USA |
| G1 Ballistic Coefficient | 0.54 |
| Lead Free | Yes |
| Product Model | LRX |
| Quantity | |
| Sectional Density | 0.286 |
| Caliber/Gauge | |
| Diameter | 0.308 |
| Caliber | 30 Caliber, 7.62mm |
| Pack Config | Box |
Related products
-

CCI #10 Percussion Caps (1000)
$119.95Rated 4.50 out of 512In Stock
Add to cart -

CCI Small Pistol Primers #500 Box of 1000
$83.95Rated 4.92 out of 5427Out of stock
Out of stock
Read more -
Sale!

Federal Large Pistol Magnum Primers #155 Box of 1000
Rated 5.00 out of 514$98.95Original price was: $98.95.$74.95Current price is: $74.95.In Stock
Add to cart -

CCI #11 Percussion Caps (1000)
$107.95Rated 4.91 out of 543In Stock
Add to cart
-
Rated 5 out of 5
Bret Barker (verified owner) –
Bret Barker (verified owner) –
-
Rated 5 out of 5
Anonymous (verified owner) –
Barnes Bullets have worked extremely well for me. Very accurate & perform as advertised wherever I’ve used them. Deer, pronghorn, elk & African plains game up thru sable & eland.
Anonymous (verified owner) –
-
Rated 5 out of 5
GREG H. (verified owner) –
GREG H. (verified owner) –
-
Rated 5 out of 5
Dwayne (verified owner) –
Dwayne (verified owner) –


William L. (verified owner) –
Awesome
William L. (verified owner) –